Odpowiednie środki ochrony osobistej pozwolą Ci ochronić siebie i Twoich pracowników przed wypadkami i urazami w miejscu pracy. Dodatkowo sprzęt i akcesoria BHP dla niektórych grup zawodowych są również zalecane przez przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. W naszej ofercie znajdziesz produkty i akcesoria BHP, które spełniają różne normy i posiadają różne właściwości ochronne. Ten poradnik pomoże Ci dobrać odpowiedni sprzęt ochronny do Twoich indywidualnych potrzeb w zakresie bezpieczeństwa pracy.
Na podstawie Kodeksu Pracy i rozporządzenia o bezpieczeństwie i higienie pracy każdy pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Stosując odpowiednie środki ochrony osobistej, można uniknąć wypadków lub urazów zagrażających zdrowiu pracowników w perspektywie krótko- i długoterminowej. Właśnie dlatego pracodawcy są zobowiązani na mocy rozporządzenia o bezpieczeństwie i higienie pracy do zapewnienia pracownikom odpowiedniego zaplecza technicznego, medycznego i socjalnego oraz sprzętu roboczego, które spełniają wymagania dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązujące dla danego rodzaju działalności, wielkości przedsiębiorstwa oraz oceny ryzyka.
Jednym ze środków bezpieczeństwa jest zapewnienie pracownikom środków ochrony indywidualnej odpowiednich dla danej branży i zagrożenia: mają one na celu zwiększenie ogólnego bezpieczeństwa i zapobieganie urazom lub wypadkom, których ryzyko istnieje nawet w optymalnych warunkach pracy. Bezpieczeństwo i higiena pracy to także wyposażenie firmy w takie akcesoria BHP jak ekrany ochronne czy materiały pierwszej pomocy. Ryzyko pracy z potencjalnie niebezpiecznymi maszynami, materiałami lub w niebezpiecznych warunkach (np. na dużych wysokościach) powinno być zatem ograniczone do minimum.
Wreszcie wysokiej jakości produkty i akcesoria BHP poprawiają również komfort pracy: dostępne u nas produkty BHP są wykonane z nowoczesnych i elastycznych materiałów, oferują doskonałe dopasowanie i praktyczne funkcje, które ułatwiają pracę.
Ważne: Jeżeli zagrożenie można wyeliminować poprzez wprowadzenie zmian w przedsiębiorstwie (np. lepsze zaprojektowanie miejsca pracy, nowsze technologie lub środki organizacyjne), stosowanie w zastępstwie środków ochrony indywidualnej jest niedopuszczalne.
Zgodnie z prawnymi wytycznymi dotyczącymi oceny ryzyka, w naszym asortymencie znajdziesz różne produkty ochronne dla głowy, słuchu, oczu i nóg, służące zapewnieniu bezpieczeństwa podczas pracy:
Kaski ochronne są ważnym elementem BHP w różnych miejscach pracy i w wielu przypadkach pracownicy muszą je stale nosić, aby zapewnić bezpieczeństwo pracy. Kaski chronią przed urazami głowy – szczególnie w miejscach pracy, gdzie należy spodziewać się spadających przedmiotów, np. na budowach lub w magazynach z wysokimi regałami. Przyciągające wzrok kolory kasków sprawiają, że noszący je pracownik jest doskonale widoczny. Różne systemy zamknięć pozwalają na indywidualne dopasowanie kasku do głowy. Kask ochronny w naszej ofercie posiada następujące cechy:
W przypadku gdy hałas podczas pracy przekracza 85 dB lub gdy pracownik jest stale narażony na hałas powyżej 80 dB w miejscu pracy, pracodawca musi zapewnić mu środki ochrony słuchu zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Sklep BHP Jungheinrich PROFISHOP oferuje różne środki ochrony słuchu – zarówno w formie zatyczek, jak i nauszników. Zatyczki są wkładane bezpośrednio do kanału słuchowego, gdzie tłumią hałas. W przeciwieństwie do nauszników, te produkty nadają się tylko do jednorazowego użytku ze względów higienicznych.
Oferujemy środki ochrony oczu w postaci nakładek na okulary oraz osłon montowanych do kasków ochronnych. Środki ochrony osobistej mające chronić oczy są wygodne w noszeniu dzięki ich niewielkiej wadze. W zależności od modelu, środki ochrony oczu mogą być używane zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.
EN 166
EN 166
Podczas pracy w pozycji klęczącej ważne jest, aby wrażliwe stawy kolanowe chronione były przed obciążeniami mechanicznymi i fizycznymi. Dzięki wygodnym nakolannikom lub matom pod kolana w różnych wzorach amortyzujesz uderzenia o twarde lub zimne podłogi. Środki ochrony indywidualnej dla kolan są szczególnie ważne w takich branżach, jak wykończenie wnętrz, warsztaty samochodowe lub ogrodnictwo, gdzie wiele czynności, takich jak układanie płytek, brukowanie lub prace montażowe, wykonuje się w pozycji klęczącej. Nasze maty:
Nasze produkty do ochrony dróg oddechowych filtrują szkodliwe i toksyczne substancje z otaczającego powietrza i niezawodnie zapobiegają ich przedostawaniu się do dróg oddechowych. Aby maski spełniały swoje zadanie, muszą zostać prawidłowo założone i używane zgodnie z instrukcją producenta.
Sklep BHP Jungheinrich PROFISHOP oferuje tylko takie produkty do ochrony dróg oddechowych, które są dopuszczone do użytku w zgodzie z odpowiednimi normami DIN, jak również z rozporządzeniem o bezpieczeństwie i higienie pracy. Odpowiednie informacje dotyczące bezpieczeństwa umieszczone są na każdym produkcie i pokazują między innymi klasy ochrony:
Dodatkowo maseczki do ochrony dróg oddechowych mogą być także oznaczone literami:
Bezpieczeństwo pracy w zakładzie wymaga, aby na terenie firmy znajdowały się odpowiednie środki ochrony przeciwpożarowej, a także niezbędne materiały do udzielania pierwszej pomocy. W naszym sklepie internetowym znajdziesz wiele różnych, certyfikowanych produktów przeciwpożarowych i środków do udzielania pierwszej pomocy.
W zależności od wielkości i rodzaju działalności lub liczby pracowników, w przedsiębiorstwach zalecane są różne materiały pierwszej pomocy według norm DIN: Dzięki zawartym w nim materiałom medycznym przeszkoleni w firmie ratownicy udzielający pierwszej pomocy będą w stanie udzielić pomocy pracownikom w nagłych wypadkach lub po wypadkach podczas pracy do czasu przybycia służb ratowniczych. Oprócz klasycznych apteczek oferujemy również kompleksowe walizki z wyposażeniem pierwszej pomocy i inne produkty pierwszej pomocy:
Kompleksowe bezpieczeństwo i higiena pracy obejmują także odpowiednią ochronę przed zakażeniami. W tym celu w Jungheinrich PROFISHOP dostępne są ekrany ochronne z plexi lub tworzywa sztucznego: zapobiegają one przenoszeniu chorób zakaźnych drogą kropelkową podczas rozmowy, kaszlu lub kichania. Jednocześnie ekrany ochronne mogą być również wykorzystywane jako praktyczne przegrody w pomieszczeniach.
To, jaki sprzęt roboczy zaliczamy do środków ochrony osobistej, zależy w decydującym stopniu od danej dziedziny pracy. Do sprzętu bezpieczeństwa pracy zalicza się na ogół:
W zależności od zakładu, środki ochrony osobistej mogą również obejmować sprzęt roboczy do ochrony przed utonięciem oraz sprzęt zabezpieczający podczas prac na wysokościach.
Akcesoria BHP muszą zapewniać najlepszą możliwą ochronę przed zagrożeniami, które mogą wystąpić podczas wykonywania pracy. Szczegóły zależą od danego rodzaju działalności i nie da się ich określić w sposób ogólny. Środki ochrony indywidualnej w służbach ratowniczych składają się na przykład z zupełnie innych elementów niż te stosowane w budownictwie czy w przemyśle chemicznym. Niemniej jednak można określić pewne ogólne kryteria dotyczące środków ochrony osobistej. Muszą one:
W zależności od obszaru zastosowania, akcesoria BHP muszą w różnym stopniu spełniać poniższe wymagania. Z tego powodu w rozporządzeniu UE zdefiniowano trzy różne kategorie klasyfikacji sprzętu z zakresu BHP. Wymagania dotyczące wyposażenia BHP są wyższe, im wyższy jest numer kategorii:
Środki ochrony osobistej z każdej z powyższych kategorii, muszą posiadać oznaczenie CE. Jest to znak deklaracji zgodności, za pomocą którego producent gwarantuje, że sprzęt spełnia wymagania prawa UE ds. środków ochrony indywidualnej. Dla produktów od kategorii II obowiązkowe są dodatkowe badania i certyfikaty przeprowadzone przez niezależne jednostki.
Obowiązki pracodawcy:
Obowiązki pracownika:
To, kiedy należy wymienić sprzęt BHP, nie jest określone przez prawo. W ramach oceny ryzyka można jednak określić, w jakich odstępach czasu należy wymieniać lub ponownie oceniać sprawność określonych elementów sprzętu BHP. W przypadku uszkodzenia lub zużycia należy jednak w każdym przypadku niezwłocznie wymienić akcesoria BHP. Wiele produktów BHP posiada fabryczne dane, które informują o czasie użytkowania: niektóre środki ochrony dróg oddechowych, np. maseczki, mogą być używane tylko raz.