Suwnice magazynowe to niezbędne elementy wyposażenia przestrzeni magazynowych i hal produkcyjnych. Pozwalają zredukować wysiłek fizyczny w trakcie podnoszenia czy przenoszenia przedmiotów w żądane miejsce, niejednokrotnie stając się jedynym sposobem, by to uczynić. Na funkcjonalność dźwignic magazynowych wpływ ma wiele czynników – m.in. ciężar, rozstaw, rodzaj czy też przeznaczenie. Co wziąć pod uwagę, dobierając suwnicę pod inwestycję lub rozwój firmy? Prezentujemy przydatne wskazówki, które umożliwią wybór najlepszego rozwiązania.
Suwnice magazynowe, czyli dźwignice magazynowe pracujące w ruchu przerywanym, są zbudowane z mechanizmów podnoszenia i opuszczania – np. wciągarki lub wciągnika. Przeznaczone są do przemieszczania materiałów w pionie i poziomie, z kolei ograniczenie stanowi długość toru jazdy, wysokość podnoszenia i opuszczania oraz szerokość mostu, będącego konstrukcją nośną sprzętu. Suwnice magazynowe dzielimy ze względu na rodzaj napędu – m.in. ręczne, elektryczne, elektryczno-ręczne, pneumatyczne czy hydrauliczne. Dodatkowo można je grupować, uwzględniając sposób sterowania: z poziomu kabiny, z poziomu roboczego, zdalnie albo automatycznie.
Suwnice mają szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach gospodarki – m.in. w procesach produkcyjnych (suwnice przemysłowe), transporcie (suwnice transportowe), budowie i montażu czy w halach magazynowych (suwnice magazynowe). Ze względu na pracę z ciężkimi ładunkami, operatorzy zobowiązani są do posiadania odpowiednich uprawnień, a urządzenia podlegają kontroli Urzędu Dozoru Technicznego. Warto też pamiętać, by w trakcie pracy stosować odpowiednie oznakowania – np. systemy znakujące i kierujące, jak stożki drogowe czy taśmy stożkowe.
Dźwignice obrotowe, które dostępne są w wariancie naściennym lub kolumnowym. Szeroki zakres ruchu dźwigu zapewnia dużą przestrzeń roboczą, a mocowanie odpowiada za stabilność. Elektryczny wciągnik ułatwia podnoszenie i przenoszenie przedmiotów. Żuraw magazynowy zda egzamin np. Przy podnoszeniu palet, wyciąganiu silników oraz skrzyń biegów w warsztatach czy na halach produkcyjnych przy przemieszczaniu towarów i urządzeń.
To jedne z najczęściej stosowanych rozwiązań na zewnątrz, ale też w halach produkcyjnych. Dostępne są niewielkie bramki warsztatowe, jak i wielkie dźwignice, ważące nawet 400 ton. Konstrukcja składa się z pomostu zawieszonego na dwóch bocznych mostach, który wiąże dwie lub więcej bram. Niektóre sprzęty wyposażone są w szynowe lub kołowe podwozie, co czyni je mobilnymi.
Stojaki oferują wyjątkową wytrzymałość, wszechstronność i dużą stabilność. Udźwig wynosi nawet 1000 kg, a wciągarka ręczna usprawnia podnoszenie przedmiotów. Teleskopowe nóżki w sprzęcie ułatwiają zmienny zakres regulacji.
Poprzecznica dźwigowa to sprytne rozwiązanie dla przemysłu, transportu, branży budowlanej i produkcyjnej. Zapewnia dużą stabilność i pozwala na udźwig nawet kilku ton. Niektóre modele posiadają hak ładunkowy regulowany i szeroki zakres szerokości roboczej.
Dźwigi dostępne są w różnych wariantach – m.in. dźwig huśtawka czy mobilny dźwig warsztatowy z ramą jezdną. Oferują różne wysięgniki o sporym udźwigu (nawet 2 tony) i szeroką przestrzeń roboczą z możliwością obrotu. Modele ze składaną ramą umożliwiają wygodne przechowywanie urządzenia.
Suwnice magazynowe i dźwignice pełnią zadania transportowe i załadunkowe. Wykorzystuje się je do podnoszenia i przenoszenia elementów, ważących nierzadko nawet kilkanaście ton. Odgrywają kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu hal magazynowych i przemysłowych, w zakładach produkcyjnych, w branży górniczej i hutniczej, w warsztatach i sortowniach. Przydają się np. wówczas, gdy ciężar elementów przekracza możliwości innych sprzętów – np. taczek transportowych czy transporterów rolkowych. Przenoszenie elementów bez suwnic byłoby praktycznie niemożliwe, a z punktu widzenia całej inwestycji – po prostu nieopłacalne. Poniesienie wydatku na zakup odpowiedniej konstrukcji, np. suwnicy bramowej, żurawia magazynowego czy poprzecznicy nośnej, sprzyja usprawnieniu logistyki firmy.
Wybierając suwnice, dźwignice czy żurawie magazynowe należy przede wszystkim zastanowić się nad procesem technologicznym i przeznaczeniem sprzętu, ale też wziąć pod uwagę ewentualne kolizje, które mogą powstać w wyniku jego użytkowania. Odpowiednio dobrane urządzenia umożliwiają transport elementów w płaszczyznach pionowych i poziomych, ale mogą wystąpić ograniczenia manewrów w postaci wysokości podnoszenia, długości toru jazdy czy wagi danych elementów. Warto je zawczasu przemyśleć i dostosować zakup sprzętu do potrzeb. Uwzględnij:
Żurawie magazynowe, suwnice przemysłowe i magazynowe czy dźwignice magazynowe to urządzenia kompletne, które spełniają swoje zadania w zakładach produkcyjnych, halach, warsztatach itd. Niemniej czasem konieczne jest zaopatrzenie się w akcesoria montażowe – np. materiał służący zakotwiczeniu urządzenia w betonowym fundamencie czy ocynkowane trawersy długiej szyny do zwiększenia pojemności wózka widłowego.
Poszukujesz innych narzędzi, które ułatwią pracę, przenoszenie i podnoszenie elementów? Sprawdź dostępne produkty w kategorii składowanie.