Odpowiednie i przyjazne dla środowiska magazynowanie substancji niebezpiecznych w stanie ciekłym, gazowym i stałym wymaga stosowania sprecyzowanych przez prawo pojemników, kontenerów i należycie dostosowanych konstrukcji magazynowych. Nasz przewodnik pomoże Ci znaleźć odpowiednie produkty do utworzenia magazynu materiałów niebezpiecznych.
W naszym sklepie internetowym oferujemy Ci różnorodne certyfikowane meble i wyposażenie techniczne umożliwiające magazynowanie substancji chemicznych. Są one zgodne z zatwierdzoną przez europejską agencję ECHA ustawą REACH dotyczącą składowania substancji chemicznych, jak również z rozporządzeniem WHG regulującym przechowywanie tego typu substancji. Uwzględnia się również rozporządzenie ustanawiające EU-OSHA, mające na celu dbanie o bezpieczeństwo i zdrowie. Wszystkie dostępne u nas magazyny materiałów niebezpiecznych spełniają wytyczne i przepisy prawne, które mają na względzie bhp i ochronę przeciwpożarową. Ponadto w naszej ofercie można znaleźć odpowiednie akcesoria, które dodatkowo ułatwiają składowanie substancji chemicznych:
Magazynowanie substancji łatwopalnych oraz składowanie substancji niebezpiecznych jest regulowane przez prawo i przepisy bhp. Oto niektóre europejskie i polskie przepisy prawa, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa pracowników:
Stopień, w jakim prawo dopuszcza magazynowanie substancji niebezpiecznych oraz magazynowanie substancji łatwopalnych, jest opisywany przez odpowiednie rozporządzenia. Piktogramy w każdym przypadku wyraźnie wskazują, jakie właściwości i zagrożenia wynikają z substancji niebezpiecznych. Muszą one być zgodne z rozporządzeniem REACH w kwestii opakowań i pojemników zawierających substancje niebezpieczne.
Ciecze łatwopalne, środki chemiczne lub trujące w małych pojemnikach, a także baterie są bezpiecznie przechowywane w odpowiednich szafach na substancje niebezpieczne. Odpowiednie oznaczenia różnych szafek ochronnych informują o dozwolonym sposobie ich użytkowania. Nie wolno ich nigdy używać niezgodnie z przeznaczeniem, gdyż służą wyłącznie do przechowywania zatwierdzonych w danym przypadku substancji. W tym celu odpowiednie szafy na substancje niebezpieczne muszą spełniać różne wymagania dotyczące ochrony. Są one określone między innymi w rozporządzeniu REACH, rozporządzeniu CLP oraz określane przez zasady FM Global oraz EU-OSHA dotyczące między innymi ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa pracy.
Wyjątkiem są praktyczne szafy kombi i szafy wielofunkcyjne. Umożliwiają one magazynowanie substancji chemicznych razem z substancjami łatwopalnymi lub żrącymi w ograniczonych ilościach. Jednak w takich przypadkach substancje niebezpieczne, które mają być przechowywane, muszą być najpierw sklasyfikowane na podstawie klas przechowywania (zgodnie z TRGS 510) i sprawdzone za pomocą odpowiedniej tabeli zestawienia. Dodatkowo wchodzą w grę rozporządzenia o ognioodpornych szafach magazynowych (EN 14470-1 i EN 14470-2).
Na dostępnych u nas regałach przeznaczonych do magazynowania substancji chemicznych można bezpiecznie i zgodnie z przepisami przechowywać zarówno małe kontenery, butelki po olejach smarowych i kanistry po substancjach niebezpiecznych, jak i beczki po substancjach chemicznych o pojemności do 200 litrów. Regały na materiały niebezpieczne są dostępne z maksymalnie czterema półkami i są wykonane z różnych materiałów:
W zależności od rodzaju przechowywanych substancji niebezpiecznych do regałów można dodać wanny zbiorcze i dodatkowe półki. Dzięki praktycznym podstawowym i dodatkowym elementom, aby usprawnić składowanie substancji niebezpiecznych, regały można dostosować do własnych potrzeb. W sklepie internetowym dostępne są na przykład zabezpieczenia do półek na beczki i palety, półki siatkowe na tace zbiorcze, stojaki na pojemniki i puszki oraz wsuwane tace. W naszym asortymencie znajdują się również praktyczne, kompletne regały, które oprócz różnych poziomów przegródek zawierają także tace zbiorcze i inne akcesoria. Półki można kupić z systemem wtykowym lub do montażu na śruby.
Aby umożliwić prawidłowe składowanie i napełnianie substancji niebezpiecznych dla wody, zgodnie z ustaleniami WHG, TRGS 510 i AwSV masz obowiązek ustawienia w wyznaczonych miejscach składowania odpowiednich wanien zbiorczych do ochrony gleby. Muszą one być wykonane nie tylko z materiału odpowiedniego do składowanej substancji niebezpiecznej. Muszą one również mieć wystarczające wymiary w obszarze podstawy i być dostosowane do pojemnika na substancję niebezpieczną, z którym są używane w magazynie materiałów niebezpiecznych. Obejmuje to także obliczenie objętości pojemników zbiorczych w zależności od składowanych ilości substancji niebezpiecznych.
W Jungheinrich PROFISHOP można zamówić w tym celu wanny wychwytowe, które mogą być stosowane jako ochrona podłogi zarówno stacjonarnie, jak i mobilnie:
W naszej ofercie dostępne są wanny zbiorcze z następujących materiałów:
Prawidłowe składowanie substancji niebezpiecznych wymaga, aby nie tylko przechowywać je razem z innymi substancjami w odpowiednio zaprojektowanych pojemnikach, ale także tylko w ograniczonym zakresie. Proponujemy praktyczne rozwiązania, jeśli chodzi o magazynowanie substancji łatwopalnych i niebezpiecznych w pomieszczeniach zamkniętych. Możesz również znaleźć produkty zapewniające kompaktowe składowanie na zewnątrz substancji chemicznych, które mogą być przechowywane razem. Umożliwi to bezpieczne magazynowanie substancji niebezpiecznych, uwzględniając czynniki, takie jak oszczędzanie przestrzeni, ochrona środowiska oraz bezpieczeństwo pracowników w Twojej firmie.
W sklepie internetowym znajdziesz kompaktowe magazyny materiałów niebezpiecznych wykonane ze stali lub tworzywa sztucznego PE, które w zależności od wersji oferują miejsce na cztery beczki 200 l, butle gazowe, kontenery IBC lub na połączenie beczek i małych pojemników. Jeśli potrzebujesz więcej miejsca na składowanie materiałów niebezpiecznych, możesz również zakupić u nas kontenery na materiały niebezpieczne typu walk-in. Odporne na warunki atmosferyczne jednostki magazynowe XXL mogą być również prowadzone przez wózki na worki lub wózki paletowe po rampach. Prawie wszystkie kompaktowe rozwiązania nośne są standardowo wyposażone w tace ociekowe i bezpieczne zamki bębenkowe.
Aby właściwie przechowywać substancje niebezpieczne, należy przestrzegać różnych przepisów prawnych. Należą do nich między innymi:
TRGS 510 zasadniczo reguluje, w jakim zakresie, w jaki sposób i gdzie można przechowywać substancje niebezpieczne. Rozporządzenie w sprawie małych ilości tego typu substancji określa, że od ilości netto 1500 kg należy utworzyć specjalne, oddzielne magazyny materiałów niebezpiecznych, np. w szafie bezpieczeństwa, pojemniku na materiały niebezpieczne lub dodatkowej przestrzeni magazynowej. Zasadniczo substancji niebezpiecznych nie wolno przechowywać w następujących miejscach:
W innych miejscach pewne rodzaje substancji niebezpiecznych mogą być przechowywane w małych ilościach. Muszą być one jednak umieszczone poza pomieszczeniami do przechowywania żywności i pasz oraz leków i kosmetyków. W miejscu pracy ocena ryzyka pozwala stwierdzić, czy substancje niebezpieczne powinny być przechowywane w szafie czy też na półce z substancjami niebezpiecznymi, jeśli jest to konieczne. Z kolei substancje niebezpieczne klasy 1 i 2 muszą być zawsze przechowywane w miejscach zamkniętych na klucz.
Przed podjęciem decyzji o tym, które substancje niebezpieczne mogą być składowane razem, należy podzielić je na poszczególne klasy składowania zgodnie z sekcją 7 TRGS 510. Ponadto zawsze należy przeprowadzić ocenę ryzyka. Określa ona zasadniczo, czy różne substancje niebezpieczne w osobnych pojemnikach mogą być przechowywane razem w jednym pomieszczeniu. W razie potrzeby należy zastosować specjalne środki bezpieczeństwa, a składowanie musi odbywać się oddzielnie. Powinno się to odbywać z zachowaniem odpowiedniej odległości i z zastosowaniem ochrony przeciwpożarowej, która jest odporna na ogień przez co najmniej 90 minut. Ponadto, nawet w przypadku mniej niebezpiecznych substancji chemicznych, należy zadbać o to, aby powstające gazy nie mieszały się ze sobą i nie wchodziły w reakcje. Również w takich przypadkach małe pojemniki muszą być przechowywane w osobnych przestrzeniach.