Ciężko wyobrazić sobie współczesną gospodarkę i wzmożony obrót towarowy bez milionów palet. Ich historia rozpoczęła się w połowie XX wieku, gdy wyprodukowano pierwsze palety dedykowane wózkom widłowym. Od tamtej pory sektor produkcji tych konstrukcji ogromnie się rozwinął i stał się fundamentem światowej logistyki. Najpopularniejsze pozostają drewniane europalety, obsługiwane przez wózki paletowe. Na rynku dostępne są również palety specjalistyczne, niestandardowe, wykonane z metalu i plastiku. Wybór konkretnego typu zależy od charakteru działalności przedsiębiorstwa i wymogów codziennej pracy.
Choć na rynku wciąż dominują palety euro czy też palety drewniane, to przedsiębiorcy mogą wybierać z wielu dostępnych alternatyw dla drewna, wykonanych np. z tworzywa sztucznego. Tradycyjne europalety nie są tak wytrzymałe na zmiany temperatury, jak ich odpowiedniki wykonane z tworzywa sztucznego. Otwarte palety plastikowe są łatwiejsze w czyszczeniu i bardziej odporne na działanie środków czyszczących. W konsekwencji ich zużycie trwa wolniej, intensywna eksploatacja dłużej, są zatem bardziej ekologiczne. Tego rodzaju palety znajdują zastosowanie w branżach wymagających podwyższonego stopnia higieny, jak np. przemysł spożywczy i farmaceutyczny. Jednocześnie ze względu na użyte mieszanki tworzyw sztucznych, palety plastikowe są w stanie unieść znacznie naprawdę spore ciężary.
Na rynku dostępnych jest wiele palet niestandardowych, dedykowanych transportowi konkretnych towarów. Najbezpieczniejsze są palety z wiatami lub mocowaniem.
Podczas przechowywania i transportu towarów na europaletach często zachodzi konieczność składania ich w stosy. Aby zapewnić bezpieczeństwo spiętrzonym towarom używa się nadstawek lub palet z mocowaniem. Tego rodzaju osprzęt do palet pomaga utrzymać transportowane obciążenie w jednej pozycji i chroni je od boków lub od góry. W ten sposób możemy sztaplować europalety i zaoszczędzić miejsce w magazynie. Ramy kratowe szybko i łatwo przekształcają palety przemysłowe w skrzynie, w których mogą być przechowywane akcesoria i części zamienne. Oszczędność miejsca idzie tu w parze z podwyższonym bezpieczeństwem.
Palety ze stali to znakomity wybór dla wszystkich przedsiębiorstw, w których przewozi się butle gazowe.
Palety na butle gazowe przeznaczone są do bezpiecznego, ekonomicznego i niewymagającego siły transportu nawet 8 butli gazowych. Liczba butli na palecie ulega zmianie w zależności od konstrukcji. Stabilna rama podstawowa ma kieszenie wejściowe umożliwiające łatwe przemieszczanie palety za pomocą wózka podnośnikowego. Stal ocynkowana ogniowo daje tym konstrukcjom odporność na przenoszenie iskier oraz ogień. Łańcuchy zabezpieczające oraz bariery boczne chronią przed przewróceniem i zapewniają bezpieczeństwo. Dwa haki na jednej z barier bocznych umożliwiają przechowywanie węży, zaślepek i innych akcesoriów.
Niezależnie od tego, czy używasz palety drewniane, stalowe, czy plastikowe– każdy ich rodzaj ma swoje zastosowania. Palety to fundament w obrocie towarowym. Dzięki swej wszechstronności znajdą użytek w tak odmiennych gałęziach biznesu, jak przemysł motoryzacyjny, hutniczy, farmaceutyczny, spożywczy, czy logistyczny. Ich wytrzymałość i uniwersalne przeznaczenie sprawiają, że mogą służyć do transportu i składowania towarów, ale także jako element ekspozycji w sklepach wielkopowierzchniowych, np. w hurtowniach typu cash and carry. Szeroka oferta palet i osprzęt do palet dostępna jest w Jungheinrich PROFISHOP.