Pojemniki na chemikalia służą do zgodnego z prawem magazynowania ciekłych substancji niebezpiecznych. Z kolei profesjonalne akcesoria do pojemników na materiały niebezpieczne umożliwiają dodatkowo ich bezpieczne napełnianie, opróżnianie i transport. W naszym poradniku znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat tego, jaki pojemnik na chemikalia najlepiej spełni Twoje wymagania.
W naszym sklepie internetowym możesz kupić różnego rodzaju pojemniki na chemikalia, które służą do zgodnego z prawem składowania i transportu ciekłych substancji niebezpiecznych, takich jak kwasy i zasady, czy benzyna i oleje. Znajdziesz wśród nich takie pojemniki na chemikalia jak:
To, jaki pojemnik na chemikalia nadaje się do przechowywania i transportu danej substancji niebezpiecznej, uzależnione jest przede wszystkim od rodzaju substancji. Podstawą prawną jest przede wszystkim ustawa: Prawo ochrony środowiska. Według przepisów zawartych w tej ustawie składowanie substancji niebezpiecznych powinno być zorganizowane w taki sposób, aby nie istniało ryzyko przedostania się tych substancji do gruntu i wody. To na właścicielu firmy spoczywa obowiązek zabezpieczenia przed emisją substancji niebezpiecznych, czyli dostaniem się ich bezpośrednio w wyniku swojej działalności do powietrza, wody, gleby lub ziemi. Dodatkowo, specjalne przepisy dotyczące magazynowania substancji niebezpiecznych mogą być także zawarte w przepisach budowlanych czy też przepisach przeciwpożarowych. Jednak przede wszystkim o rodzaju pojemnika na substancje chemiczne decyduje rodzaj substancji. Poniżej zamieszczamy podstawowe informacje, dzięki którym będzie łatwiej wybrać odpowiedni pojemnik na substancje niebezpieczne.
Pojemniki na substancje chemiczne do przechowywania ciekłych substancji niebezpiecznych muszą być odporne przynajmniej na działanie przechowywanych w nich chemikaliów. Mogą to być:
W poniższej tabeli znajdziesz informacje na temat tego, jaki rodzaj pojemnika na substancje chemiczne nadaje się do przechowywania określonych substancji niebezpiecznych:
tylko warunkowo
tylko warunkowo
Ilość przechowywanych substancji decyduje o wielkości potrzebnego pojemnika na chemikalia lub pojemnika na ciekłe substancje niebezpieczne.
Zanim kupisz pojemnik na chemikalia, musisz ustalić, gdzie będziesz go składował. Jeśli będziesz przechowywać pojemniki na chemikalia na zewnątrz, a więc będą one narażone na deszcz, wysokie temperatury, wahania temperatur czy silne słońce, pojemniki na substancje chemiczne muszą być wykonane z materiałów odpornych na korozję, działanie promieni słonecznych i wilgoć. Ewentualnie możesz także zakupić specjalne plandeki ochronne, które będą zabezpieczać pojemniki na substancje niebezpieczne przed czynnikami atmosferycznymi.
Pojemniki na chemikalia dzielimy także na pojemniki do użytku stacjonarnego oraz na pojemniki na chemikalia nadające się do transportu. W naszej ofercie znajdziesz zarówno pojemniki na substancje niebezpieczne przeznaczone do przechowywania chemikaliów na miejscu o pojemności do 4000 litrów, jak i mobilne pojemniki na chemikalia. Zaliczamy do nich na przykład zbiorniki i duże pojemniki.
W zależności od modelu niektóre stacjonarne pojemniki na substancje niebezpieczne mogą być przestawiane w różne miejsca na terenie zakładu. Taki pojemnik na chemikalia posiada na przykład paletę z otworami pod wózki paletowe lub dla wózka widłowego, dzięki czemu można je bezpiecznie przestawić w inne miejsce. Posiadamy także pojemniki na substancje niebezpieczne, które można podczepić pod specjalne haki i dźwigi lub dźwigi i wygodnie, a przede wszystkim bezpiecznie, przenieść w inne miejsce.
Aby dostarczyć paliwo lub smary do miejsca pracy lub do samochodu, przydadzą się także dostępne w naszej ofercie poręczne pojemniki na substancje chemiczne, które możesz wygodnie zanieść lub zawieźć na miejsce. Niektóre modele zbiorników na paliwa wyposażone są dodatkowo w elektryczną rurę wylotową, przez którą można na przykład wygodnie spuścić paliwo. Wiele z pojemników na chemikalia przeznaczonych do transportu może posiadać dodatkowo specjalne zabezpieczenie przed wyciekiem zawartości, co gwarantuje bezpieczeństwo podczas transportu z miejsca na miejsce.
Jeśli zaś potrzebujesz pojemników na substancje niebezpieczne, które nadają się do transportu drogowego, kolejowego lub drogą morską, to takie pojemniki powinny posiadać specjalne kody, które oznaczają, że dany pojemnik na chemikalia posiada stosowne certyfikaty:
W naszej ofercie znajdziesz także pojemniki, które spełniają wymagania Umowy europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR).
W sklepie Jungheinrich PROFISHOP masz do wyboru różne pojemniki na substancje niebezpieczne. Poszczególne pojemniki na chemikalia różnią się właściwościami w zakresie bezpieczeństwa oraz zastosowaniem, do którego zostały zaprojektowane.
Pojemniki bezpieczne zostały stworzone do tego, aby przechowywać w nich chemikalia łatwopalne oraz substancje szkodliwe dla środowiska. Pojemniki bezpieczne stworzone są z materiałów odpornych na wstrząsy i działanie ciśnienia, takich jak polietylen lub stał nierdzewna. W zależności od modelu, pojemniki bezpieczne mogą być użytkowane jako pojemniki stacjonarne lub mogą być mobilne. Mobilne pojemniki bezpieczne można transportować ręcznie lub przy pomocy różnych urządzeń. Nasze pojemniki na chemikalia z dozownikiem doskonale sprawdzają się także do dokładnego odmierzania niebezpiecznych substancji, na przykład dolewania lub spuszczania niewielkich ilości.
W zależności od modelu w beczkach z polietylenu możesz składować lub przewozić ciekłe substancje niebezpieczne, substancje łatwopalne lub substancje żrące. Beczka jako pojemnik na chemikalia doskonale sprawdzi się więc do magazynowania paliwa, farb, środków ochrony roślin lub kwasów. Dzięki szerokiej szyjce oraz kranikom beczki można wygodnie i bezpiecznie napełniać oraz opróżniać. Dzięki szczelnym zaciskanym lub zakręcanym pokrywom powstające w beczkach gazy nie ulatniają się na zewnątrz. Beczki z polietylenu dopuszczone są także do kontaktu z żywnością, dlatego mogą także posłużyć do przechowywania karmy lub jedzenia.
Aby zwiększyć bezpieczeństwo, warto, aby beczki przechowywane były w specjalnych wannach zbiorczych. Jeśli doszłoby do jakiegoś wycieku, niebezpieczne substancje nie przedostaną się na podłogę, tylko zostaną w wannie. Wanny wychwytowe znajdziesz w specjalnej kategorii produktów wanny zbiorcze. W naszym sklepie znajdziesz także różne akcesoria do beczek, takie jak kurki lub zawory bezpieczeństwa.
Zbiorniki w ofercie sklepu Jungheinrich PROFISHOP nadają się do składowania substancji niebezpiecznych dla środowiska wodnego, łatwopalnych oraz żrących. Zbiorniki można łatwo napełnić przez szerokie otwory, a nalewanie ze zbiornika odbywa się przy pomocy wbudowanej pompy. W ten sposób bezpiecznie zatankujesz na przykład paliwo do samochodu, tym bardziej że zbiorniki posiadają także wygodny wąż z pistoletem. Nasze zbiorniki doskonale sprawdzą się do automatycznego nalewania paliwa, ponieważ specjalny system automatycznie przerywa nalewanie, gdy zbiornik jest pełny. Te pojemniki na chemikalia dostępne są jako zbiorniki stacjonarne oraz mobilne.
Kanistry służą do transportu niewielkich ilości takich niebezpiecznych, łatwopalnych lub żrących substancji jak:
W sklepie Jungheinrich PROFISHOP dostępne są różne modele kanistrów: z zakrętkami, dozownikami, czy odpowietrznikami. Dla ułatwienia dozowania płynów oferujemy także kanistry z miarką. Te pojemniki na substancje niebezpieczne posiadają także ergonomiczne uchwyty, dzięki czemu z kanistrów wygodnie się korzysta i je transportuje.
Dostępne w naszej ofercie zbiorniki na zużyty olej i zbiorniki na różne oleje dostępne są zarówno w wersji pojemników stacjonarnych, jak i mobilnych, które można łatwo transportować i przestawiać. Dla zwiększenia wygody użytkowania niektóre modele posiadają takie udogodnienia jak wbudowane wanny wychwytowe, lejek wlewowy czy klapa odpowietrzająca.
W naszej ofercie znajdziesz także różne akcesoria do pojemników na materiały niebezpieczne. Dzięki dodatkowym akcesoriom możesz jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo podczas przechowywania niebezpiecznych substancji, a także zwiększyć wygodę podczas nalewania czy zlewania różnych chemikaliów.
Każdy pojemnik na chemikalia, w którym składowane są odpady, materiały lub substancje niebezpieczne czy też środki czystości stwarzające zagrożenie dla zdrowia powinny być oznaczone zgodnie z wewnętrznym regulaminem firmy, który z kolei powinien być zgodny z rozporządzeniem CLP. Każdy pojemnik na chemikalia powinien mieć wyraźne naklejki i znaki ostrzegawcze umieszczone w widocznym miejscu. Na pojemnikach powinny być zamieszczone następujące informacje:
Wygląd naklejek do oznaczania substancji niebezpiecznych określa Globalnie zharmonizowany system klasyfikacji i oznakowania chemikaliów (GHS).
Niestety w Polskim prawie nie ma jasnych przepisów, które jednoznacznie informowałby o tym, jak długo można wykorzystywać dany pojemnik na chemikalia. Oznacza to, że tylko i wyłącznie od zdrowego rozsądku właściciela i pracowników zależy to, jak długo można wykorzystywać dany pojemnik na substancje chemiczne. Najlepiej, by informacje te zawarte były w wewnętrznym regulaminie postępowania z substancjami niebezpiecznymi oraz przepisach przeciwpożarowych. Naturalnie każdy producent pojemników na substancje niebezpieczne także informuje o żywotności swoich produktów. Dodatkowo warto regularnie sprawdzać stan pojemników i gdy tylko zauważymy ślady zużycia, zakupić nowy pojemnik na chemikalia.
Zanim wyrzucisz jakikolwiek pojemnik na chemikalia, upewnij się, że jest on całkowicie opróżniony. Aby nie istniało jakiekolwiek ryzyko skażenia środowiska i zagrożenie dla zdrowia ludzi, podczas transportu pustych pojemników na chemikalia upewnij się, że są one szczelnie zamknięte lub zabezpieczone specjalnymi plandekami. W przypadku transportu pustych pojemników na chemikalia obowiązują takie same przepisy jak podczas transportu pojemników wypełnionych niebezpiecznymi substancjami.
Pojemnik na substancje chemiczne nietoksyczne może trafić do tego samego pojemnika, w którym umieszczamy odpady szklane lub zwykłe odpady plastikowe. Wszystkie pozostałe pojemniki na chemikalia podlegają pod specjalną kategorię odpadów zgodnie z europejską klasyfikacją odpadów i Rozporządzeniem Ministra Klimatu z dnia 2 stycznia 2020 r. w sprawie katalogu odpadów – otrzymały kategorie 15 01 10*. Takie odpady nie mogą być wyrzucane z innymi odpadami i powinny być osobno przewożone do punktów selektywnej zbiórki odpadów. Z kolei jako firma produkująca takie odpady musisz mieć wpis do BDO i mieć podpisaną umowę z wyspecjalizowanym odbiorcą takich odpadów.