Niezależnie od tego, czy regały do dużych obciążeń mają znaleźć zastosowanie w przemyśle, magazynach, warsztatach czy w prywatnych gospodarstwach domowych, najważniejsze jest to, aby regały pozwalały bezpiecznie i przejrzyście przechowywać różne towary i narzędzia. Z tego poradnika dowiesz się, jakie regały są najlepiej dostosowane do Twoich potrzeb.
Termin regały do dużych obciążeń obejmuje różne systemy regałów, na których można składować ładunki o masie do kilku ton. Półki są niezwykle wytrzymałe i stabilne, ponieważ szkielet wykonany jest z metalu ocynkowanego lub malowanego proszkowo. Belki regałów do dużych obciążeń montowane są za pomocą systemów wtykowych lub połączeń śrubowych. W zależności od modelu, poszczególne poziomy na regałach zaprojektowane zostały w różny sposób i obejmują np. półki, ramiona nośne, kosze siatkowe i skrzynie materiałowe.
Dostępne są także pionowe regały do dużych obciążeń na towary wielkogabarytowe. Oznacza to, że można je wykorzystać również do bezpiecznego składowania materiałów stojących – lub do optymalnego zaprezentowania ich klientom w handlu hurtowym i detalicznym. Wytrzymałe regały w modułowym systemie montażu wtykowego można również elastycznie rozbudowywać. Dzięki naszym wysokiej jakości komponentom modułowym Jungheinrich PROFISHOP można na przykład błyskawicznie stworzyć wytrzymałe systemy hybrydowe regałów paletowych i szerokorozpiętościowych. Dostępne są również regały do dużych obciążeń do stosowania wewnątrz i na zewnątrz.
W zależności od charakteru przestrzeni magazynowej i rodzaju przechowywanych towarów oferujemy różne warianty konstrukcyjne regałów do dużych obciążeń:Udźwig, obciążenie półki i obciążenie przęsła
Przemysł, zakłady rzemieślnicze, warsztaty, handel detaliczny i hurtowy, hale produkcyjne, logistyka, magazyny
Warsztaty rzemieślnicze, warsztaty, handel detaliczny i hurtowy, prywatne gospodarstwa domowe, pomieszczenia wewnętrzne
Przemysł, zakłady rzemieślnicze, warsztaty, handel detaliczny i hurtowy, hale produkcyjne, logistyka, magazyny, powierzchnie wewnętrzne i zewnętrzne
Przemysł, hale produkcyjne, logistyka, magazyny, powierzchnie wewnętrzne i zewnętrzne
Zakłady montażowe, produkcja, handel detaliczny i hurtowy, bardziej odpowiednie do pomieszczeń wewnętrznych, dostępne modele do pomieszczeń zimnych i wilgotnych
Przemysł, warsztaty rzemieślnicze, szklarnie, hale produkcyjne, wnętrza
Zakłady rzemieślnicze, warsztaty, produkcja, logistyka, magazyny, biura, prywatne gospodarstwa domowe, firmy farmaceutyczne, pomieszczenia wewnętrzne
Instytucje edukacyjne, archiwa, biura, gospodarstwa domowe, suche pomieszczenia wewnętrzne
Regały o dużej rozpiętości dzięki wytrzymałej konstrukcji z rur stalowych służą do bezpiecznego przechowywania ciężkich i obszernych towarów na kilku poziomach. Na przykład dostępne w naszej ofercie modele marki META zapewniają wygodny wgląd w stan zapasów magazynowych i umożliwiają składowanie i pobieranie towarów z obu stron. Nawet w oddzielnych strefach operacyjnych można mieć dostęp do tych samych materiałów. Ciężkie, obszerne i nieporęczne części można bezpiecznie składować na długich półkach na kilku poziomach. Pojedynczą półkę można obciążyć do 1000 kg.
Regały półkowe to elastyczne regały magazynowe o maksymalnym obciążeniu półki 500 kg. Regały półkowe są idealne dla małych i średnich towarów. Regały można wygodnie obsługiwać z dwóch stron. Materiały składowane są stabilnie na półkach lub w otwartych przednich koszach magazynowych. Systemy regałów do dużych obciążeń META lub SCHULTE można elastycznie montować lub składać. Regały te można również indywidualnie rozbudowywać o dodatkowe półki i wnęki.
Specjalnym typem regałów są solidne regały na opony. Dzięki rastrowi otworowemu z odległością 25 mm możesz zdecydować, jak duża ma być odległość pomiędzy trawersami, na których spoczywają opony. Umożliwia to indywidualne dostosowywanie pod kątem różnych rozmiarów opon. Maksymalny udźwig półki to nawet 150 kg.
Regały wspornikowe ze stali przeważnie malowane są proszkowo i charakteryzują się niezwykle długą trwałością. Solidna konstrukcja zapewnia duży udźwig. Regały wspornikowe można obciążyć ciężarem do 9800 kg, a poszczególne ramiona nośne ciężarem do 750 kg. Dzięki temu towary o dużych gabarytach mogą być optymalnie przechowywane na wytrzymałych regałach do użytku zewnętrznego.
Regały wspornikowe idealnie nadają się do przechowywania nietypowych towarów w praktyczny sposób. Na ramionach takiego regału można bezpiecznie składować długie i pierścieniowe materiały, jak również panele i szyby okienne. Obciążenia można umieszczać poziomo na ramionach wspornikowych. Usztywnienie za pomocą ukośnych i poziomych rozpórek na tylnej stronie dodatkowo zapewnia stabilność ładunków. W Jungheinrich PROFISHOP można kupić jedno- lub dwustronne wersje tych wytrzymałych regałów.
Uwaga: Wszystkie dostępne u nas regały magazynowe wspornikowe są malowane proszkowo i dlatego przeznaczone są tylko do użytku wewnętrznego. Na zewnątrz mogą być montowane tylko regały wspornikowe w wykonaniu ocynkowanym ogniowo. W Jungheinrich PROFISHOP są one dostępne na życzenie.
Jeśli od czasu do czasu masz potrzebę przechowywać materiały sypkie, to do ramion wspornikowych można też przymocować półki lub kraty magazynowe i stworzyć w ten sposób elastyczną powierzchnię do składowania.
Te praktyczne, stabilne i profesjonalne regały magazynowe zostały zaprojektowane tak, aby można było na nich składować materiały na standardowych paletach. Regały paletowe idealnie wykorzystasz również w wymagających i przeprowadzających wiele operacji magazynach przemysłowych. Rama podstawowa regałów magazynowych do dużych obciążeń marek Jungheinrich lub META to solidna konstrukcja stalowa, którą można mocno zakotwiczyć do podłoża. Poszczególne poziomy regałów można łatwo obsługiwać za pomocą wózków podnośnikowych lub paleciaków.
Nasze regały metalowe paletowe są zgodne z normą PN-EN 15512 i dzięki nim można w każdej chwili optymalnie wykorzystać nawet duże magazyny. Te elastyczne regały o dużej udźwigu można nie tylko obsługiwać z obu stron (o ile dwa regały paletowe stoją plecami do siebie), ale także rozbudowywać o dodatkowe przęsła. Można również wykorzystać te regały magazynowe do zbudowania systemu wysokiego składowania. W ten sposób można maksymalnie wykorzystać wysokość w magazynie i stworzyć system składowania do wysokości 50 m.
Regały metalowe przepływowe w zależności od modelu mają od czterech do ośmiu poziomów półek, które mają pochyloną konstrukcję. W ten sposób przechowywany materiał przesuwa się automatycznie, gdy tylko coś zostanie zabrane. Poszczególne poziomy mogą składać się z płaskich półek lub listew. Regały przepływowe są optymalnie zaprojektowane pod kątem zasady First-In-First-Out (FiFo). Towar jest wprowadzany po stronie wyższej i zabierany po stronie niższej. Umieszczona na końcu półki szyna zapewnia, że nic nie może wypaść.
Do dostępnych u nas modeli tych wytrzymałych regałów dla profesjonalistów można łatwo i elastycznie dodać kolejne półki i indywidualnie dopasować wysokość półek. W wersjach z daszkiem z blachy stalowej przechowywane towary nie zbierają też tak szybko kurzu. Na poszczególnych poziomach można umieścić obciążenie do 200 kg. Ponadto regały przepływowe nadają się jako regały buforowe lub do czasowego składowania.
Regały metalowe na płyty meblowe dzięki stabilnej konstrukcji stalowej zapewniają skuteczne i bez uszkodzeń przechowywanie różnych płaskich materiałów, takich jak płyty drewniane, metalowe lub szklane. Łaty lub duże odpadki drewniane mogą być również bezpiecznie przechowywane między ramą zewnętrzną a wewnętrzną. Te profesjonalne regały magazynowe do dużych obciążeń składają się z wnęki bazowej umieszczonej na podłodze, na której zainstalowana jest rama z rur stalowych. W Jungheinrich PROFISHOP można dostać również praktyczne regały paletowe, na których zamontowane są kółka. Ułatwia to wsuwanie lub wysuwanie materiałów do przechowywania wzdłuż regału.
Regały metalowe na akta dostępne w Jungheinrich PROFISHOP umożliwiają szybkie zaprowadzenie porządku w systemie segregacji dokumentów w firmie i pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca. Dzięki otwartym, wytrzymałym półkom na teczki można systematycznie przechowywać wszystkie dokumenty. Obciążenie półki wynosi ok. 150 kg. Regały metalowe dla segregatorów nie posiadają półek, tylko alternatywnie pręty wahadłowe.
Aby zapewnić bezpieczną obsługę regałów na akta, w jednostronnych modelach META i SCHULTE zamontowano z tyłu poprzeczne stabilizatory. Większość modeli regałów wymaga dodatkowego zamocowania, na przykład do podłogi. W przypadku modeli, które mogą być używane po obu stronach, można również zainstalować zabezpieczenie przed wypchnięciem. W ten sposób można przechowywać papierowe pliki w sposób szczególnie oszczędzający miejsce.
Regały magazynowe z koszami siatkowymi pozwalają w najlepszy możliwy sposób przechowywać przede wszystkim materiały sypkie i małogabarytowe. Dzięki funkcji wysuwania wkładów koszy w dostępnych w naszej ofercie modelach regałów firmy SCHULTE zawsze masz dostęp do towarów i wszystko w zasięgu wzroku. Wysokość półek jest również indywidualnie regulowana, dzięki czemu można reagować na różne przechowywane towary oraz ich kształt i wielkość. Podobnie można łączyć i montować np. oferowane w Jungheinrich PROFISHOP moduły koszy siatkowych z pionowymi przęsłami. Pozwala to na równoległe przechowywanie materiałów o różnych rozmiarach, takich jak małe kształtki rurowe i długie odcinki rur. Obciążenie półki może wynosić do 400 kg.
Te regały warsztatowe do dużych obciążeń mogą być wyposażone w kontenery, skrzynki euro lub inne standardowe skrzynki. W zależności od potrzeb można regulować wysokość poziomów lub liczbę półek. Aby zapewnić bezpieczne składowanie wszystkich pojemników transportowych i nie pogorszyć udźwigu regałów, ramy u góry i na dole są spawane. Regały metalowe ze skrzynkami dostępne są w wersji do obsługi jednostronnej lub dwustronnej.
W Jungheinrich PROFISHOP można również kupić gotowe regały ze skrzynkami. W naszych regałach wiele indywidualnych wkładek do skrzynek jest już zintegrowanych z ramą. W wysuwanych i oznaczonych kolorami otwartych pojemnikach można przechowywać wiele małych, pojedynczych części i materiałów. Dodatkowo, pojemniki regałów marki META można oznaczyć za pomocą dołączonych etykiet, dzięki czemu zawsze masz wgląd w ich zawartość. Obciążenie półek w tych konstrukcjach wynosi do 100 kg.
Większość typów regałów do dużych obciążeń dostępna jest jako regały systemowe bez śrub (wtykowe) lub z śrubami. Zanim zdecydujesz się na regały montowane na wtyki lub regały przemysłowe na śruby, warto rozważyć zalety i wady obu rozwiązań, a także własne wymagania. Oprócz cech funkcjonalnych oba systemy różnią się przede wszystkim elastycznością i kosztami.
Aby w każdej chwili móc elastycznie reagować na zmiany w strukturze towarowej lub przeprowadzać drobne naprawy regałów, w Jungheinrich PROFISHOP można zaopatrzyć się w różne akcesoria do regałów.
Regały magazynowe mogą zostać doposażone w elementy istotne dla bezpieczeństwa zgodnie z twoimi potrzebami, jak np. w osłony przeciwuderzeniowe do regałów i wózków przemysłowych oraz zwiększenia bezpieczeństwa pracy. Ponadto można zakupić wytrzymałe moduły regałów, aby skutecznie przechowywać większe ilości materiałów.
Przed zakupem regałów należy rozważyć kilka podstawowych kwestii, aby móc wybrać regały przemysłowe dopasowane do własnych potrzeb. Oprócz miejsca i rodzaju przechowywanych towarów, znaczenie ma także rodzaj systemu regałowego i zastosowane materiały. Ponadto należy wcześniej prawidłowo obliczyć dostępną przestrzeń magazynową oraz ładunki do magazynowania. W ten sposób można mieć pewność, że zakupione regały industrialne mogą być bezpiecznie używane w magazynie i że system regałów przejdzie kontrolę bezpieczeństwa zgodnie z normą PN-EN 15635.
Rodzaj towarów, które mają być przechowywane, decyduje między innymi o tym, jak należy zwymiarować i zaprojektować system regałów w magazynie. Dlatego ważne jest, aby wcześniej rozważyć te pięć podstawowych punktów:
Umieszczając regały metalowe w pomieszczeniach lub na zewnątrz, należy wziąć pod uwagę różne kryteria:
Wymiary pomieszczeń magazynowych:
Ochrona przeciwpożarowa:
Podłoże:
nieobjęte pozwoleniem na budowę:*
pod warunkiem uzyskania zezwolenia na budowę:*
Wpływ pogody:
Ochrona przeciwpożarowa:
Podłoże:
częściowo podlega pozwoleniu na budowę:*
Poszczególne poziomy regałów mogą być obciążone tylko w ograniczonym zakresie, aby nie wpływać negatywnie na statykę regału lub systemu regałów:
Należy uważać, aby nigdy nie przeciążać regałów. Aby móc wykorzystać całe obciążenie półki, zalecamy równomierne rozłożenie ciężkich towarów na poszczególnych poziomach półek. Duże obciążenia punktowe umieszczone na środku mogą zmniejszyć obciążenie półki o połowę ze względu na naprężenia zginające półkę.
Z kolei ciężary składowane na podłodze nie są uwzględniane w obliczeniach obciążenia, ponieważ nie mają wpływu na statykę systemu regałowego. W przegrodach dolnych można w idealny sposób umieszczać i układać zwłaszcza palety i skrzynki oraz ciężkie ładunki punktowe, o ile nie przekraczają one dolnej wysokości regału (h).
Możliwe maksymalne obciążenie systemu regałowego można łatwo obliczyć na podstawie obciążenia przęsła i półki: Jeżeli obciążenie przęsła regału wynosi 2500 kg, a obciążenie półek 250 kg, to teoretycznie na takim przęśle można zainstalować 10 półek.
Ramy regałów dostępnych w Jungheinrich PROFISHOP wykonane są najczęściej ze stali i dzięki temu zapewniają regałom długą żywotność i wysoki udźwig. Aby zabezpieczyć regały przed działaniem czynników mechanicznych lub atmosferycznych, stosowane rozpórki metalowe są zazwyczaj malowane proszkowo lub są ocynkowane. Alternatywnie oferujemy także regały magazynowe wykonane z tworzyw sztucznych lub drewna. Warianty te mają jednak znacznie mniejszą nośność, która często jest niższa niż w przypadku regałów metalowych.
Na półki lub kosze siatkowe do regałów stosuje się materiały takie jak blacha stalowa lub aluminium. Dodatkowo oferujemy wytrzymałe regały z drewnianymi wkładami półkowymi lub plastikowymi skrzynkami. Z kolei modele z szufladami mogą być wykonane z mieszanki różnych materiałów. Najczęściej jednak spotyka się regały z metalowymi półkami, ponieważ oferują one największe obciążenia półek.
Jeśli potrzebujesz wytrzymałych regałów do szczególnie wymagających i wrażliwych higienicznie miejsc, oferujemy także wersje ze stali nierdzewnej. Modele te mogą być bezpiecznie i dokładnie czyszczone lub sterylizowane. Idealnie nadają się również do przechowywania w wilgotnych lub chłodnych pomieszczeniach, na przykład jako wytrzymałe regały w przemyśle spożywczym lub w firmach farmaceutycznych.
Wszędzie tam, gdzie mają być postawione regały przemysłowe należy obliczyć nośność podłoża. Tylko w ten sposób można upewnić się, że regały metalowe dla dużych obciążeń będą mogły bezpiecznie stać pod pełnym obciążeniem w magazynie.
Ze względów bezpieczeństwa konieczne może okazać się, że regały magazynowe będzie trzeba zakotwić w podłodze lub zapewnić montaż ścienny półek. Ale w każdym przypadku każdy typ regałów i miejsce ustawienia regałów musi być oceniane indywidualnie. Aby zapewnić bezpieczeństwo pracy, nigdy nie należy stawiać ciężkich regałów na nierównym podłożu, asfalcie lub kostce brukowej.
Gdy tylko asortyment produktów w Twoim magazynie się rozszerza lub chcesz elastycznie reagować na zmiany, rozbudowa istniejącego systemu regałów może być rozwiązana w sposób rozsądny. Dzięki naszej szerokiej ofercie półek do regałów lub modułów rozszerzających można połączyć różne zalety i cechy różnych typów regałów. Pozwala to na oszczędną restrukturyzację magazynu i jednoczesne zwiększenie wydajności.
Regały warsztatowe lub przemysłowe łączone są ze sobą za pomocą kątowników wykonanych ze stali. W tym celu można mocno skręcić rozpórki ramy regału i poszczególne poziomy półek. Do profili kątowych można również w prosty sposób zamontować dodatkowe przęsła lub elementy modułowe za pomocą uchwytów i śrub. Jeśli natomiast chcesz zamocować panele tylne z siatki stalowej, można je przymocować do elementów kątowych za pomocą haków napinających.
Z kolei regały industrialne wtykowe są montowane całkowicie bez śrub. Poszczególne półki i półki nośne są wkładane lub zaczepiane w szerokie ramy o profilu T. Aby ustabilizować system bezśrubowy, z tyłu mocowane są poprzeczki lub pręty podłużne. Dzięki temu systemowi montażowemu wystarczy zamocować śruby, jeśli regały przemysłowe mają być zamocowane w podłodze lub poprzez montaż na ścianie.
Pamiętaj, że łączyć ze sobą można tylko elementy regałów z systemem wtykowym lub śrubowym. Nie jest możliwe połączenie między systemami.
Obciążenie półki to obciążenie, które może przenieść pojedyncza półka. Obciążenie przęsła odnosi się natomiast do maksymalnej masy, która może być równomiernie składowana w całym przęśle regałowym. Aby uniknąć wypadków, zaleca się wyraźne oznaczenie obciążenia półek naklejką kontrolną oraz dotyczącą maksymalnego dopuszczalnego obciążenia. W każdym przypadku zalecamy, aby wziąć pod uwagę specyfikację producenta.
Regały metalowe muszą być również w stanie udźwignąć składowane ładunki o masie do kilku ton i jednocześnie bezpiecznie wytrzymać wynikającą z tego dynamikę pracy wózków widłowych i innych wózków przemysłowych podczas składowania i pobierania.
Każdy pracodawca jest odpowiedzialny za przestrzeganie przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy przy składaniu regałów. Dlatego zawsze należy stosować się do wszystkich wytycznych BHP. W celu zapewnienia bezpieczeństwa pracy wszystkich pracowników i uniknięcia zagrożeń należy przestrzegać poniższych wytycznych dotyczących obsługi regałów:
Zgodnie z normą prawną PN 15635 regały o dużej nośności podlegają kontroli. W tym celu specjalnie przeszkoleni pracownicy przeprowadzają cotygodniową kontrolę wzrokową każdego pojedynczego regału, który podlega ocenie.