Ciężko wyobrazić sobie bezpieczne składowanie towarów o dużych rozmiarach bez regałów dłużycowych. Ramiona wspornikowe obecne są w każdym magazynie, a o ich doborze decyduje nośność, jakość wykonania i wymiary. Te elastyczne konstrukcje są niezbędne w przechowywaniu towarów o wielkich gabarytach. Regał na dłużyce to częsty widok w wielu w magazynach, fabrykach i centrach logistycznych. Ze względu na imponującą nośność wykorzystywane są do składowania płyt, desek, blachy i innych ładunków o dużym rozmiarze. Regał dłużycowy może być jednostronny lub dwustronny, w zależności od spełnianych wymogów dotyczących obciążenia. W obu wersjach wsporniki zapewniają bezpieczne składowanie.
Dedykowane są materiałom, których z powodu gabarytów nie ustawimy na paletach. Dostępne rodzaje regałów pozwalają na składowanie lżejszych ładunków, jak i wyjątkowo ciężkich towarów. Ustawiane są zwykle przy ścianach budynku. Często są przymocowane przy pomocy śrub, aby zwiększyć nośność. Ładunki umieszcza się oraz zdejmuje tylko z jednej strony. Stojak ma postać litery L.
W tym wypadku ramiona wspornikowe montuje się zwykle w samym środku hali magazynowej. W tym celu po obu stronach centralnego wspornika montowane są ramiona wysięgnikowe. Pozwala to na uzyskanie przestrzeni dostępnej z obu stron. Stojak centralny ma postać odwróconej litery T. Taki sposób montażu pozwala na przyczepienie podpór do siebie nawzajem, co dodatkowo zabezpiecza pracę. To znakomity sposób na przechowywanie towarów o wielkich gabarytach.
Wsporniki regałów mogą być wtykane, zaciskane, przykręcane lub spawane. Prawie wszystkie części regałów wspornikowych są wykonane ze stali, co gwarantuje ich dużą nośność. Dodatkowo regały są często malowane proszkowo. Zmniejsza to uszkodzenia, które mogą powodować uderzenia, wstrząsy i wpływ warunków atmosferycznych. Regały dłużycowe są przeznaczone do wieloletniej eksploatacji i znakomicie sprawdzają się w wielu zastosowaniach.
Zarówno jednostronne, jak i dwustronne regały dłużycowe umożliwiają składowanie ładunków o niestandardowej długości i dużej masie w oszczędny sposób. Wsporniki lub uchwyty spełniają różne zadania w zależności od przeznaczenia. Można je stosować pod dachem, jak i na zewnątrz. Służą one do składowania i pobierania ręcznego lub mechanicznego. Stosuje się je także jako:
Niezależnie od tego, czy mówimy o hali produkcyjnej, czy też magazynowej, każde przedsiębiorstwo potrzebuje dopasować sprzęt do własnych potrzeb. Regały dłużycowe dostępne w Jungheinrich PROFISHOP spełnią każde, nawet najbardziej wyśrubowane wymagania. Ze względu na elastyczny montaż i wielość dostępnych modeli mogą być użyteczne w każdym miejscu. Z nimi będzie możliwa praca z ładunkiem na różnych wysokościach, głębokościach i długościach. W razie konieczności dodatkowych zabezpieczeń warto sięgnąć po dedykowane akcesoria do regałów dłużycowych.
Dzięki złączom przy regałach można zamocować ramiona na żądanej wysokości. Ich pozycję ubezpieczają złącza poziome i ukośne. Regały na dłużyce można zamontować ręcznie, a ich składanie jest nieskomplikowane i nie sprawi problemów. Stojaki, ramiona i półki pokryte są plastikiem, co dodatkowo zmniejsza poziom hałasu generowanego podczas załadunku i rozładunku. Plastikowa powłoka przyczynia się także do ochrony składowanych towarów. W przypadku regałów dłużycowych stosowanych na zewnątrz warto wybrać wersję ocynkowaną. Bezpieczeństwo pracy zwiększy także osłona antykolizyjna oraz listwy ochronne mocowane w podłodze. Dobrym rozwiązaniem są wtedy również regały specjalne.
Mimo że regały wspornikowe są najczęściej widywane w zakładach przemysłowych, ich zastosowanie jest znacznie bardziej wszechstronne. Zwłaszcza mniejsze modele, które można łatwo załadować i rozładować ręcznie, są bardzo pomocne w administracji, bibliotekach i archiwach. Regały wspornikowe mogą być stosowane nawet w prywatnych gospodarstwach domowych do bezpiecznego przechowywania AGD, narzędzi lub żywności. Konstrukcje wielkoformatowe są jednak dedykowane przedsiębiorstwom. Sprawdzą się w pomieszczeniach magazynowych i warsztatach, a także halach produkcyjnych. Dzięki nim można bezpiecznie i w uporządkowany sposób przechowywać nawet ciężkie i wielkogabarytowe ładunki.