Szafy bezpieczeństwa to nieodłączny element wyposażenia pomieszczeń, w których przechowywane są niebezpieczne substancje. Stanowią one zabezpieczenie dla składowanych w nich substancji łatwopalnych i umożliwiają uporządkowanie, oznakowanie i rozdzielenie chemikaliów. Ich wykorzystanie przekłada się na bezpieczeństwo pracowników, ale też wydajność ich pracy. Szafy chronią przed wzrostem temperatury, samozapłonem czy też wybuchem przetrzymywanych materiałów. Sprawdź wskazówki, jak wybrać odpowiednią szafę na substancje chemiczne.
W szafy na chemikalia powinno się wyposażać wszelkie pomieszczenia zamknięte, w których przechowywane są substancje niebezpieczne, wybuchowe, żrące, łatwopalne, toksyczne czy pestycydy. Dotyczy to m.in. kwasów, substancji alkalicznych, lakierów, akumulatorów litowo-jonowych, związków arsenu, rtęci, selenu, talu i baru oraz wielu innych. Szafa na substancje chemiczne musi posiadać odpowiednie parametry techniczne, aby zapewniała bezpieczeństwo i w skuteczny sposób chroniła przed ich szkodliwym działaniem ludzi, zwierzęta, rośliny czy przedmioty w otoczeniu. W szafie na chemikalia lub innej szafie na materiały niebezpieczne należy przechowywać wszystkie substancje gazowe, płynne lub stałe, jeżeli na ich opakowaniu widnieje oznakowanie substancji niebezpiecznych (np. toksyczność ostra, działanie żrące na skórę, działanie uczulające na drogi oddechowe itd.)
Zakup szafy na chemikalia powinien być dobrze przemyślany i dopasowany do indywidualnych potrzeb. Poszczególne modele różnią się wymiarami, pojemnością, sposobem montażu, liczbą półek, estetyką czy parametrami dotyczącymi bezpieczeństwa. Sprawdź, jakie są rodzaje szaf na substancje chemiczne i znajdź tę, która najlepiej spełni Twoje oczekiwania.
Na początku warto dowiedzieć się, jak właściwie przechowywać substancje chemiczne. Magazynowanie substancji niebezpiecznych, a do takich zaliczamy chemikalia, musi przebiegać zgodnie z zasadami BHP. Szafy powinny mieć konstrukcję uniemożliwiającą wydostanie się zawartości w sposób przypadkowy, a także być wykonane z materiałów odpornych na niszczące działanie ich zawartości. Poza tym materiał powinien uniemożliwiać tworzenie się substancji niebezpiecznych w wyniku oddziaływania na niego chemikaliów. Każdy podmiot lub firma, w których wykorzystywane i przechowywane są substancje niebezpieczne i trujące, w tym chemikalia, musi przestrzegać zasad magazynowania substancji niebezpiecznych. Nie tylko zwiększa to poziom bezpieczeństwa i higieny pracy, ale również chroni przez ewentualnymi konsekwencjami prawnymi w przypadku wystąpienia szkód.
Poniżej prezentujemy kilka zasad, których należy przestrzegać.