Aktualnie akumulatory litowo-jonowe stanowią najszybciej rozwijającą się technologię akumulatorową. Pojazdy elektryczne spod marki Tesla lub od innych uznanych producentów samochodów nie byłyby możliwe bez technologii litowo-jonowej. Technologia ta opanowuje dziś także rynek wózków elektrycznych. Jako pionier w dziedzinie technologii litowo-jonowej firma Jungheinrich od niemal dziesięciu lat prowadzi intensywne prace nad dalszym rozwojem wózków z akumulatorami litowo-jonowymi i w roku 2011 udało jej się wprowadzić pierwszy seryjny wózek z akumulatorem litowo-jonowym – od tego czasu oferta wózków z akumulatorami litowo-jonowymi stale się powiększa. Z pełnym sukcesem, gdyż jak twierdzi dr Lars Brozska z zarządu ds. sprzedaży w firmie Jungheinrich, obecnie na całym świecie nie ma innej marki z branży intralogistycznej, która posiadałaby więcej wózków z akumulatorami litowo-jonowymi w bieżącej eksploatacji. W skali globalnej Jungheinrich jest pierwszym producentem wózków, który opracowuje i produkuje własne akumulatory litowo-jonowe, prostowniki oraz wszelkie współpracujące komponenty wózków. Akumulatory o wydajności od 40 Ah do 500 Ah są wytwarzane w technologii litowo-żelazowo-fosforanowej – aktualnie to najbezpieczniejsza chemia ogniw – i pod względem ekologicznym nie trują ani nie gazują. Własny bardzo zaawansowany system zarządzania akumulatorami nadzoruje każde ogniwo i wyłącza je w razie niebezpieczeństwa. Jako jedyny producent całego systemu intralogistycznego firma Jungheinrich oferuje całościowy system pracujący w sieci, w którym komponenty komunikują się ze sobą, dzięki czemu można znacznie obniżyć zapotrzebowanie na energię.
Zalety technologii litowo-jonowej:
Technologia litowo-jonowa ma wiele zalet. Akumulatory litowo-jonowe w porównaniu do ołowiowo-kwasowych są wydajniejsze, trwalsze, bezpieczniejsze, a ponadto bezobsługowe.
Szybki czas ładowania umożliwia uzyskanie maksymalnej zdolności przeładunkowej
Wózki z akumulatorami litowo-jonowymi mogą pracować niemal bez przerwy, ponieważ bardzo krótkie czasy ładowania oraz brak nakładów na konserwację czyni z nich najbardziej wytrzymałe nośniki energii. Dzięki większej głębokości rozładowania i stałemu przebiegowi napięcia nawet przy niepełnym stanie naładowania oferują większą wydajność niż ich ołowiowo-kwasowe odpowiedniki. Akumulatory litowo-jonowe są zawsze gotowe do pracy, nawet po zakończeniu zmiany roboczej. Do 50% swojej pojemności akumulatory 24 V mogą pobrać podczas ładowania pośredniego trwającego zaledwie 30 minut. Możliwość szybkiego ładowania i doładowywania, np. w przerwach lub w czasie przestoju, zapewnia dostępność wózka przez całą dobę i jednocześnie elastyczność w planowaniu codziennej pracy w magazynie. Prostowniki są wyposażone w specjalne złącze do komunikacji z akumulatorami litowo-jonowymi. Komunikacja pomiędzy akumulatorem a prostownikiem zapewnia wydajne i szybkie ładowanie, a sam proces ładowania jest optymalnie regulowany przez akumulator.
Długa żywotność
Akumulatory litowo-jonowe charakteryzują się bardzo długą żywotnością. W porównaniu z konwencjonalnymi akumulatorami energii akumulator wykonany w technologii litowo-jonowej wytrzymuje trzy razy dłużej niż akumulatory kwasowo-ołowiowe. Ponadto są one niewrażliwe na silne wstrząsy i wahania temperatur. Zamknięta konstrukcja (IP54) sprawia, że akumulator jest odporny na czynniki zewnętrzne. Nawet w wysokich, a także ujemnych temperaturach akumulatory litowo-jonowe zachowują swoją wydajność i nadają się dzięki temu do zastosowania zarówno w środowisku z niską, jak i wysoką temperaturą. Akumulator może być eksploatowany z temperaturą ogniw od -10°C / -20°C* do 55°C – poza tym zakresem temperatur akumulator wyłącza się – i wózek – automatycznie.
Oszczędność energii oraz redukcja emisji CO2
Dzięki lepszej całkowitej sprawności akumulatorów litowo-jonowych w porównaniu z akumulatorami kwasowo-ołowiowymi można do 20% oszczędzić energię i zredukować emisję CO2. Za sprawą wydajniejszej rekuperacji akumulatory podczas hamowania odzyskują energię. Akumulatory litowo-jonowe wytrzymują ponadto trzy razy dłużej niż konwencjonalne akumulatory energii i są bardziej przyjazne środowisku dzięki żywotności akumulatora oraz eksploatacji bez elektrolitu. firma Jungheinrich stosuje ogniwa litowo-żelazowo-fosforanowe (LiFePO), najbezpieczniejszą obecnie substancję chemiczną, która z ekologicznego punktu widzenia jest nietoksyczna i nie budzi zastrzeżeń.
Bezobsługowy tryb pracy
Akumulatory litowo-jonowe znacznie redukują nakłady związane z obsługą i konserwacją oraz czas ładowania w magazynach. Nie jest potrzebne pomieszczenie do ładowania ze specjalną wentylacją. Brak ryzyka związanego z gazami i kwasem, a także brak zapach gazów czy kwasu. Ponadto nie jest potrzebne uzupełnianie wody lub kontrola poziomu elektrolitu. Zastosowanie technologii litowo-jonowej w zależności od wyposażenia wózka i wymagań może się zamortyzować już po roku lub dwóch latach. Prze kompleksowej analizie TCO aktualnie wyższe koszty zakupu zostaną więcej niż zrekompensowane przez znacznie dłuższe czasy eksploatacji oraz znacznie niższe koszty eksploatacji. Poniżej podsumowanie najważniejszych zalet:
Zalety:
Większa wytrzymałość w trybie wielozmianowym: Tylko 30 min ładowania do 50% i 80 min do 100%
3 razy dłuższa żywotność w porównaniu z akumulatorami kwasowo-ołowiowymi przy takiej samej wydajności
Nawet o 20% mniejsze zużycie energii niż w akumulatorach ołowiowo-kwasowych
Nieszkodliwe dla środowiska, zwiększone bezpieczeństwo użytkownika dzięki eksploatacji bez elektrolitu
Duża dostępność dzięki szybkiemu ładowaniu pośredniemu oraz braku konieczności wymiany akumulatora
Niezawodna duża wydajność także przy niepełnym stanie naładowania dzięki stabilnemu przebiegowi napięcia