Paleciaki to urządzenia, dzięki którym można szybko i łatwo podnosić, transportować i opuszczać na ziemię palety i inne towary, pod które można podjechać paleciakiem. Dlatego wózki paletowe są jednymi z najważniejszych narzędzi w firmach, w których trzeba regularnie przemieszczać ładunki. W naszej ofercie znajdziesz zarówno paleciaki elektryczne, jak i paleciaki ręczne, a także modele do zastosowań specjalnych. Dzięki naszemu poradnikowi możesz znaleźć paleciaki, które najlepiej będą odpowiadać Twoim potrzebom
W naszej ofercie znajdziesz następuje paleciaki:
Odpowiednikiem wymienionych wyżej paleciaków do zadań na wysokości są wózki podnośnikowe, nazywane także wózkami wysokiego podnoszenia. Dzięki specjalnemu masztowi nadają się one nie tylko do poziomego, ale także do pionowego transportu towarów. Za ich pomocą można również bez problemu umieścić towary na przykład na wysokich regałach.
Przed kupnem wózka paletowego należy pomyśleć o kilku ważnych czynnikach. Wstępna analiza korzyści i funkcji, jakie oferują paleciaki, bardzo Ci w tym pomoże. Dzięki niej możesz dokładnie określić, jakie cechy musi posiadać Twój wózek paletowy. Poniższe pytania pomogą Ci stworzyć precyzyjny profil wymagań:
Jednym z najważniejszych kryteriów, które trzeba wziąć pod uwagę, wybierając paleciaki, jest miejsce ich użytkowania.
Oprócz szerokiej oferty paleciaków do klasycznych zastosowań w naszym asortymencie znajdziesz także modele do zadań specjalnych:
Wybierając paleciaki do swojej firmy, warto zastanowić się nad tym, jaki typ napędu i podnoszenia powinien posiadać nasz nowy paleciak. Warto stosować się do jednej zasady: im większe ładunki, im dłuższe odległości do pokonania i im częściej ładunki muszą być podnoszone, tym lepszym wyborem będzie elektryczny wózek paletowy z elektrycznym napędem jezdnym i/lub podnośnikowym.
Jednak decyzja o wyborze ręcznego lub pół- czy całkowicie elektrycznego paleciaka powinna być podjęta nie tylko w celu zapewnienia najbardziej efektywnych procesów pracy. Podczas dokonywania wyboru paleciaka należy również wziąć pod uwagę czynniki ergonomiczne. W pełni elektryczne wózki paletowe zmniejszają do minimum obciążenie fizyczne operatora, dzięki czemu Ty i Twoi pracownicy możecie pracować ergonomicznie i wydajnie. Jednak nawet w przypadku ręcznych wózków paletowych nie trzeba obawiać się o komfort. Rozwiązania techniczne, takie jak zoptymalizowany układ hydrauliczny, mogą zmniejszyć siłę potrzebną do pompowania, a chromowane osie, tuleje ślizgowe na kołach lub gładko pracujące łożyska kół ułatwiają rozruch, hamowanie i manewrowanie w ograniczonych przestrzeniach.
Decydującą rolę przy zakupie paleciaka odgrywa maksymalne obciążenie, jakie może przewieźć wózek paletowy. Dlatego też przy wyborze wózka paletowego duże znaczenie powinna mieć średnia waga ładunków, które będą regularnie transportowane, jak też spodziewane obciążenia maksymalne. To, czy dany model wózka paletowego jest odpowiedni do obciążeń występujących w Twojej firmie, możesz stwierdzić po udźwigu danego urządzenia: jego wartość wskazuje, do jakiego maksymalnego obciążenia można załadować wózki. Wiele z naszych modeli posiada specjalne zabezpieczenie przed przeciążeniem, które chroni wózki paletowe przed załadowaniem zbyt dużego ciężaru.
W przeciwieństwie do wózków wysokiego podnoszenia, w których w zależności od wysokości podnoszenia rozróżnia się udźwig znamionowy i udźwig rzeczywisty, w przypadku paleciaków, nie jest to istotne – o ile uwzględnia się odległość od środka ładunku i ładunek jest równomiernie rozłożony. Wyjątkiem mogą być wózki paletowe z bardzo długimi widłami.
W naszym sklepie możesz kupić wózki paletowe o różnych długościach i szerokościach wideł. Dzięki szerokiej gamie modeli oferujemy szczególnie duży wybór różnych długości wideł, zwłaszcza w przypadku ręcznych wózków paletowych. W naszym sklepie internetowym dostępne są również wózki paletowe o specjalnych szerokościach wideł do zastosowań specjalnych. To, jaki wariant wideł będzie dla Ciebie odpowiedni, możesz określić na podstawie głównego rodzaju ładunków, jakie standardowo przewożone są w Twojej firmie:
Zalety krótkich wideł:
Zalety bardzo długich wideł:
Ważne: w przypadku modeli z bardzo długimi widłami udźwig może się zmniejszać wraz ze wzrostem długości wideł.
W zależności od tego, jak często, jak długo i jak intensywnie chcesz korzystać z nowego wózka paletowego, sensowny jest zakup paleciaka z odpowiednim zakresem funkcji.
Szczególnie w przypadku zakupu elektrycznych wózków paletowych bardzo istotny jest maksymalny czas użytkowania: opisuje on okres, w którym elektryczny wózek paletowy może być używany w trybie jedno-, dwu- lub trzyzmianowym:
W przypadku ręcznych wózków paletowych o możliwej intensywności użytkowania decyduje hydraulika lub zainstalowana pompa hydrauliczna. W zależności od modelu i materiałów konstrukcyjnych paleciaka, każdy osiąga pewną maksymalną liczbę cykli podnoszenia, zanim zacznie się zużywać. W zależności od modelu możliwe jest wykonanie od 3500 do 10 000 cykli podnoszenia. Dodatkowo o intensywności użytkowania decyduje również solidność i jakość wykonania użytych materiałów i podzespołów.
Ręczne wózki paletowe wyposażone są zazwyczaj w dwa koła skrętne i co najmniej dwie rolki widłowe. Z kolei elektryczne wózki paletowe mają 3-, 4- lub 5-punktowe podwozie, które posiada koło napędowe, koła podporowe i rolki widłowe. Dla szczególnie dużych obciążeń rolki widłowe oferowane są również w wersji tandemowej. Te podwójne kółka lepiej rozkładają ciężar, dlatego nadają się szczególnie do stosowania na nierównym podłożu. Gwarantują płynną pracę i stabilność podczas przemieszczania ładunku, a także zmniejszają zużycie poszczególnych kółek. Z kolei gładko pracujące koła i rolki oznaczają mniej wysiłku w użytkowaniu. Ponadto rolki najazdowe umieszczone w końcówce wideł ułatwiają wejście i wyjście z palety.
To, jaki materiał rolek i kół jest najodpowiedniejszy dla Twojego nowego wózka paletowego, zależy od warunków eksploatacji i środowiska pracy. Czynniki, które należy wziąć pod uwagę, to:
Paleciaki w Jungheinrich PROFISHOP wyposażone są w indywidualnie dobierane kółka i rolki, które odpowiadają określonemu maksymalnemu obciążeniu i miejscu zastosowania. W naszej ofercie znajdują się paleciaki, które posiadają kółka i rolki wykonane z następujących materiałów:
W każdej chwili możesz bez problemu zamówić u nas także nowe koła i rolki. Czy to w przypadku ich zużycia, czy też wtedy, gdy np. chcesz zoptymalizować jazdę swojego paleciaka innymi zestawami kołowymi lub rolkami widełkowymi. Oferujemy bogaty asortyment zamiennych kół i zestawów rolek.
W dalszej części naszego poradnika znajdziesz więcej informacji na temat naszych modeli wózków paletowych i zakresu ich funkcji. Pomocne akcesoria i dodatkowe funkcje różnych wózków paletowych dostępne są na życzenie. W razie potrzeby zapraszamy do kontaktu z naszymi kompetentnymi doradcami klienta.
Paleciaki z ręcznie sterowanym podnośnikiem do poziomego transportu ładunków w postaci palet, skrzyń transportowych i skrzyń siatkowych są produkowane od 1929 r. Pomimo wielu innowacji w dziedzinie ręcznych wózków paletowych, te wszechstronne urządzenia nadal należą do najważniejszych urządzeń w firmie. Nic dziwnego: ręczne wózki paletowe są łatwe w obsłudze i nieskomplikowane w działaniu i konserwacji.
Podstawowa zasada ich działania od zawsze jest niezmienna: paleciak składa się z wideł z dwoma końcówkami, które podnoszą ładunek, oraz dyszla sterującego, za pomocą którego wózek paletowy jest ręcznie kierowany i przemieszczany na krótkich odcinkach. Kilkukrotne pompowanie dyszlem uruchamia pompę hydrauliczną i powoduje podnoszenie wideł do momentu osiągnięcia poziomu niezbędnego do transportu ładunku. Aby opuścić ładunek, należy uruchomić dźwignię na uchwycie, która zwalnia pompę hydrauliczną i obniża widły z powrotem do poziomu podłoża. Ręczne wózki paletowe można ciągnąć lub pchać, a także obracać w miejscu.
Paleciaki znane są również jako: ręczne wózki widłowe, ręczne wózki paletowe lub ręczne wózki podnośnikowe.
W zależności od modelu, elektryczny wózek paletowy wyposażony jest w jeden lub dwa silniki elektryczne. W zależności od wyposażenia pozwala to na szybszy i mniej forsowny transport, podnoszenie i opuszczanie ładunków. Sterowanie odbywa się za pomocą wielofunkcyjnego dyszla. Kompaktowa konstrukcja umożliwia manewrowanie w najmniejszych przestrzeniach i jest ułatwiona dzięki opcjonalnemu przyciskowi włączania prędkości pełzania. Dzięki napędowi elektrycznemu paleciaki elektryczne mogą być poruszane z większą precyzją i wyczuciem niż ręczne wózki paletowe.
Oferujemy wózki paletowe elektryczne w dwóch wersjach:
W zależności od modelu, elektryczne wózki paletowe w Jungheinrich PROFISHOP dostępne są z napędem w postaci silnika prądu stałego lub trójfazowego i zasilane są albo wydajnymi, bezobsługowymi akumulatorami kwasowo-ołowiowymi, albo innowacyjnymi akumulatorami litowo-jonowymi. Paleciaki elektryczne ładuje się za pomocą ładowarki. Paleciaki elektryczne wyposażone są zazwyczaj w zintegrowaną ładowarkę. Dzięki temu akumulator może być ładowany w każdym gniazdku 230 V. Podczas ładowania akumulatora należy przestrzegać pewnych zasad w zależności od typu akumulatora. Informacje na ten temat można znaleźć w instrukcji obsługi.
Te modele wózków paletowych z napędem pół- lub całkowicie elektrycznym to solidne modele podstawowe, które nadają się wyłącznie do lekkich prac na krótkich odcinkach w pomieszczeniach lub, w zależności od modelu, w pomieszczeniach na zewnątrz (jeśli jest sucho). W przeciwieństwie do naszych elektrycznych wózków niskiego podnoszenia te paleciaki elektryczne mają mniejszą moc i wytrzymałość.
Te wydajne i wytrzymałe elektryczne wózki paletowe z napędem całkowicie elektrycznym dostępne są zarówno w wariancie do prowadzenia i pracy pieszej, jak i do pracy z siedzeniem bocznym lub platformą stojącą dla kierowcy. W zależności od modelu te elektryczne paleciaki nadają się do lekkich prac wewnątrz, jak również do wymagających prac na zewnątrz oraz do przewożenia w ciężarówkach. Elektryczne wózki niskiego unoszenia mają zawsze 5-punktowe podwozie, aby zapewnić jak największą stabilność jazdy i pokonywania zakrętów. Koło napędowe znajduje się centralnie pod dyszlem. Rolki podporowe umieszczone z boku koła napędowego zapobiegają kołysaniu się pojazdu na nierównym podłożu.
Paleciaki nożycowe łączą funkcję wózka paletowego z funkcją mobilnego stołu roboczego. Mechanizm nożycowy umożliwia podniesienie ładunku na wysokość ok. 800 mm. Umożliwia to pracę z towarami w pozycji wygodnej dla pleców. Wózki nożycowe ułatwiają również przenoszenie towarów z podniesionych wideł na stół warsztatowy lub linię produkcyjną. Ręczne wózki nożycowe podnoszone są za pomocą dyszla (opcjonalnie z szybkim podnoszeniem), a elektryczne wózki nożycowe podnoszone są elektrohydraulicznie.
Wózki paletowe ze stali nierdzewnej są szczególnie trwałe, odporne na korozję i niewrażliwe na wilgoć, kwasy i zasady lub agresywne gazy. Odporne wózki paletowe oferujemy w wersji stalowej z ocynkowaniem ogniowym (galwanicznym) oraz z czystej stali nierdzewnej. Cynkowanie ogniowe modeli stalowych chroni powierzchnię przed korozją i umożliwia higieniczne czyszczenie wózków paletowych nawet przy użyciu myjek wysokociśnieniowych. Ich gładka powierzchnia zapobiega również gromadzeniu się brudu i zanieczyszczeń. Oznacza to, że wózki paletowe ze stali nierdzewnej spełniają najwyższe standardy higieniczne i są idealnym rozwiązaniem dla firm, w których wykorzystywane są substancje niebezpieczne lub muszą być przestrzegane surowe przepisy higieniczne. Są to np. laboratoria, chłodnie, rzeźnie, zakłady przetwórstwa spożywczego, a także zakłady farmaceutyczne czy chemiczne. Dzięki dodatkowemu wyposażeniu wózki paletowe ze stali nierdzewnej mogą być stosowane również w strefach ochronnych ESD lub ATEX (strefy 1 i 2 oraz strefy 21 i 22).
Oprócz klasycznego ręcznego wózka paletowego można u nas kupić również wózki paletowe nożycowe lub kołyskowe wykonane ze stali nierdzewnej.
Wózki paletowe z wagą łączą w jednym urządzeniu funkcje ważenia i transportu. Zintegrowana waga nadaje się również do sprawdzenia i ustalenia wagi wysyłkowej. W zależności od modelu, te wózki paletowe mają wagi z przyrostami wskazań 1-5 kg lub wózki precyzyjne z wieloma komórkami wagowymi, które mogą określać masy z dokładnością do 0,1-0,5 % odchylenia. Wagi wyposażone są w praktyczne funkcje, takie jak wprowadzenie tary, korekta zera, dodawanie z numerem porządkowym i inne funkcje w zależności od modelu.
W Jungheinrich PROFISHOP można kupić wózki paletowe z wagą zarówno jako ręczne wózki paletowe z wyłącznie ręczną obsługą, nożycowe wózki paletowe oraz jako elektryczne wózki paletowe.
Podnośniki palet wystawowych mogą być używane do ręcznego podnoszenia, opuszczania i przemieszczania palet na równych i utwardzonych powierzchniach w magazynach, halach produkcyjnych lub obszarach sprzedaży. Urządzenia te służą głównie do sprawnego podnoszenia i przemieszczania palet typu CHEP lub ćwierćpalet. Towar na palecie podnosi się i opuszcza bardzo wygodnie za pomocą pedału. Dwa kółka obrotowe z hamulcem blokującym zapewniają optymalną przyczepność podczas podnoszenia i przenoszenia towarów. W Jungheinrich PROFISHOP podnośniki palet dostępne są w różnych wersjach:
Jeśli chcesz podnosić palety specjalne, niestandardowe europalety lub palety jednokierunkowe blisko podłogi, wózki paletowe niskoprofilowe lub płaskie są właściwym wyborem. Ręczne wózki paletowe niskoprofilowe mają szczególnie małą wysokość wejścia wynoszącą tylko ok. 51 mm i małą wysokość wideł, co umożliwia podnoszenie i przemieszczanie ładunków prawie na poziomie podłogi.
Ważne: Ze względu na niewielką wysokość wejścia wózki paletowe niskoprofilowe mają również bardzo mały prześwit. Podłoża w pomieszczeniach użytkowych powinny być zatem równe. Wózki paletowe niskoprofilowe nie mogą być używane na rampach.
Gdy trzeba transportować i przenosić długie towary lub bardzo szerokie ładunki w bardzo wąskich korytarzach magazynowych, większość standardowych modeli wózków paletowych może się nie sprawdzić. Dla ergonomicznej i bardziej efektywnej pracy warto więc kupić wózek paletowy czterokierunkowy. Za pomocą tych ręcznych wózków paletowych można przemieszczać ładunki nie tylko do przodu i do tyłu, ale także na boki. Zapewnia to specjalna technologia konstrukcji czterokierunkowego wózka paletowego.
Ważne: Gdy paleciak przesuwany jest poprzecznie, udźwig zmniejsza się z ok. 2500 kg do maksymalnie 1500 kg.
Jeśli chcesz bezpiecznie podnosić i przenosić towary na paletach na zewnątrz na nieutwardzonych powierzchniach, nasze terenowe wózki paletowe z oponami pneumatycznymi są właściwym wyborem. Zaprojektowane specjalnie do użytku na placach budowy, polach uprawnych lub żwirowiskach, ręczne wózki paletowe mają duże koła i solidną konstrukcję. Dzięki malowaniu proszkowemu paleciaki terenowe są także zabezpieczone przed korozją spowodowaną wilgocią.
Cecha szczególna naszych terenowych wózków paletowych: szerokość nośna wideł może być ręcznie regulowana w zakresie od 256 do 680 mm. Oznacza to, że wózek paletowy do jazdy po nierównym terenie można bardzo elastycznie dopasować do różnych wymiarów ładunku i palet.
Olej hydrauliczny do wózków paletowych musi być regularnie wymieniany, w przeciwnym razie zanieczyszczenia mogą spowodować, że poziom ciśnienia oleju nie będzie prawidłowy w urządzeniu. W takiej sytuacji wózek paletowy działa nieprecyzyjnie. Najlepiej stosować olej zalecany dla danego narzędzia zgodnie z instrukcją obsługi. W większości przypadków są to oleje hydrauliczne HLP32 lub HLP46. Oba charakteryzują się wysoką wydajnością, dobrymi parametrami w zakresie lepkości i temperatury, niezawodną ochroną przed korozją, jak również długą żywotnością.
Zarówno paleciaki elektryczne, jak i ręczne wózki paletowe powinny być kontrolowane co najmniej raz w roku. Codziennie powinno się również przeprowadzać krótką próbę eksploatacyjną. Składają się na nią:
Aby zapewnić bezpieczne i efektywne użytkowanie zarówno ręcznych, jak i elektrycznych wózków paletowych, najlepiej przeprowadzać coroczną kontrolę sprzętu. Należy sprawdzić między innymi następujące elementy pod kątem uszkodzeń, zużycia lub korozji:
W ramach naszych umów serwisowych serwis posprzedażowy Jungheinrich zajmuje się również kontrolą i konserwacją wózków paletowych. Mamy 3000 techników serwisowych na całym świecie, dlatego możesz mieć pewność, że nasz partner jest zawsze blisko Ciebie.