Organizacja przestrzeni w zakładzie pracy to kluczowa kwestia, jeśli chodzi o zapewnienie ergonomii pracy, a także bezpieczeństwa pracowników. Nie mniej ważne jest odpowiednie wyposażenie warsztatu, które ułatwia przechowywanie, chroni narzędzia i inne materiały, dba o to, by nic się nie zapodziało.
Jednym z ważnych elementów wyposażenia są wózki warsztatowe. Znajdują zastosowanie w warsztatach, ale też w magazynach, fabrykach oraz wielu innych firmach. Wózki warsztatowe charakteryzuje wyjątkowa wytrzymałość i odporność na czynniki zewnętrzne oraz uszkodzenia mechaniczne. Są wykonane z profili i blach stalowych albo polietylenu, co czyni je trwałymi i niemal niezniszczalnymi. Niektóre modele dodatkowo posiadają drewniane blaty robocze. Jak wybrać odpowiedni wózek do warsztatu? Sprawdź nasz poradnik!
Wózki warsztatowe posiadają wiele różnych konfiguracji, stąd też wybierając model dla siebie, należy poszukać konstrukcji, która będzie wpisywała się w potrzeby pracowników. Poniżej prezentujemy kilka przykładów wózków wraz z ich charakterystyką i przeznaczeniem.
Wózki warsztatowe mają spełniać swoje zadanie i ułatwiać pracę w firmie. Chętnie są wykorzystywane przez mechaników, elektryków, wytwórców, pracowników produkcji, budowlańców, stolarzy i innych. Każdy pracownik ma inne potrzeby, stąd też ważne jest, by wybrać wózek adekwatnie do stylu pracy i przeznaczenia. Poszczególne modele oferują nośność od 150 kg (wózki warsztatowe z polietylenu) do nawet 400 kg w przypadku wózków ze stali. W wózkach wyposażonych w półki czy szuflady należy zwracać dodatkowo uwagę na maksymalny udźwig półek, aby nie ryzykować, że pod wpływem nadmiernego obciążenia dojdzie do usterki.
Wózek warsztatowy ma nie tylko służyć do przechowywania różnych przedmiotów czy narzędzi, ale też gwarantować mobilność i umożliwiać przemieszczenie go wedle potrzeb. Potrzebna dostawa drobnicy do innego pomieszczenia? A może praca w zakładzie często odbywa się w różnych pracowniach? Przetransportowanie narzędzi i innych materiałów wózkiem jest ogromnym udogodnieniem – odciąża fizycznie pracowników i znacząco oszczędza czas. Wózki warsztatowe na kółkach powinny być więc wyposażone w bardzo dobre rolki. Najczęściej stosuje się kółka z polietylenu lub elastomeru plastycznego (TPE) – dwa zwrotne i dwa skrętne lub wszystkie skrętne. Zalecany jest wybór wózka transportowego z hamulcem, dzięki czemu zwiększa się bezpieczeństwo towarów w trakcie postoju.
Istotny dla komfortu prowadzenia jest też pałąk lub uchwyt. Im bardziej ergonomiczny, tym lepiej. Nie znalazłeś wózka, którego potrzebujesz? Sprawdź inne kategorie, np. wózki do przedmiotów obrabianych czy wózki montażowe. Jeśli potrzebujesz pomocy przy zakupie – zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami poprzez infolinię.